Grzybica międzypalcowa to infekcja, która zwykle zaczyna się w ciepłych, wilgotnych przestrzeniach między palcami nogi, szczególnie między czwartym, a piątym. Najbardziej oczywistą jej oznaką jest pierścień złuszczającego się, luźnego naskórka wokół zaróżowionej, swędzącej plamki oraz drobne pęcherzyki. Grzybicy często towarzyszy blada, znacerowana skóra. Sama obecność grzybów nie oznacza jeszcze stanu chorobowego, chorobę wywołuje rozwój grzybów na żywej tkance, a pożywką jest naskórek. Grzybicy sprzyja nasz styl życia, szczególnie zaś spożywanie cukru, drożdży i zażywanie antybiotyków.
W większości przypadków występuje między czwartym a piątym palcem u nogi, które reprezentują meridian pęcherza i nerki.
Nagniotki i modzele to obszary stwardniałej skóry. Nagniotek zwykle pojawia się nad wystającym, mało ruchomym stawem palca u nogi. Rdzeń rogowy w środku nagniotka uciska komórki pobliskich nerwów, wywołując przeszywający ból. Modzele natomiast rozwijają się na podeszwie stopy na obszarze , który jest poddawany nadmiernemu uciskowi i tarciu. Początkowo stwardniała skóra pełni funkcje ochronnej w wielu przypadkach nie powoduje bólu ani żadnych problemów. Modzel może jednak wciąż narastać, co wywołuje ból i dyskomfort.
Nagniotki mogą występować na szczycie lub z boku każdego palca, jednakże najczęściej pojawiają się na palcu drugim (meridian żołądka) lub na czwartym (meridian pęcherzyka żółciowego).
Modzele mogą występować w wielu miejscach na stopie choć zazwyczaj rozwijają się na przedniej części stopy , co świadczy o słabości układu oddechowego i elementu metalu. Modzele suche lub popękane na pięcie wiążą się z miednicą. Jednakże należy zwrócić uwagę na meridian śledziony/trzustki w części przyśrodkowej stopy i na fakt, że przenika on narządy w obszarze miednicy. Wiele kobiet cierpi na popękane, suche modzele w środkowej części pięty w czasie problemów menstruacyjnych, podobnie jak mężczyźni cierpiący na dolegliwości prostaty. Boczna część pięty wiąże się z meridianem pęcherzyka żółciowego, a sucha popękana pięta często świadczy o tym, że pacjent doświadcza bólów biodra lub dolegliwości dolnej części pleców i biodra.
Brodawki powierzchniowe to guzki na podeszwie. Mogą również występować na palcach lub na szczycie stopy. Brodawki są perłowobiałe, miękkie i gąbczaste , ze środkiem, który wyznaczają niewielkie czarne, brązowe lub czerwone plamki. Przy delikatnym ukłuciu wywołują nieznośny ból. Mogą się pojawić pojedynczo lub w skupiskach.
Wypryski to ostry lub przewlekły stan zapalny skóry stóp. Mogą wystąpić w formie pęcherzyków, które wypełniają się płynem, a w końcu tworzą strupy. Występują również suche wypryski jako przesuszone, łuszczące się obszary na stopie, a szczególnie na jej szczycie i na palcach Przyczyny są takie same jak w przypadku grzybicy międzypalcowej.
Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby skóry, wypryski również wiążą się z brakiem równowagi w elemencie metalu. Warto zwrócić uwagę na związek tej dolegliwości z problemami okrężnicy i/lub płuc, na jakie skarży się wielu pacjentów. U wielu dzieci astma/alergia powoduje wypryski i zwykle pierwszą chorobę leczy się różnymi lekami, które raczej osłabiają jej objawy, zamiast wprowadzać równowagę w organizmie. Bez względu na to czy ktoś cierpi na dolegliwości okrężnicy, problemy z oddychaniem lub choroby skóry, świadczy to o słabej energii chi w elemencie metalu. W takim przypadku należy zadbać o jakość pożywienia, a może nawet przyjmować suplementy.
*
na podstawie Dougans Inge "Refleksologia", Rebis, Poznań 2013
*
Obraz Tobias C. Wahl z Pixabay
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz