Paluch koślawy to choroba polegająca na tym, że bok stawu palucha (stawu śródstopno-paliczkowego) powiększa się i staje bolesny. Paluch przesuwa się w kierunku środka stopy, co oznacza, że staw nie działa tak jak powinien. W miarę jak haluks się rozwija , ścięgna palców skracają się , mięśnie ulegają skurczeniu , a wszystkie kości stopy się przemieszczają. Haluks sprawia, że but uciska dtopę, podrażniając skórę i wywołując ból.
Przesuwaniu się palucha ku środkowi stopy bardzo często towarzyszy podobny ruch małego palca. Wynikiem tego jest powstanie "haluksa" po drugiej stronie, nad piątym stawem śródstopno-paliczkowym, który często określany jest mianem "małego haluksa".
Inny rodzaj haluksa spowodowany jest zapaleniem kaletki maziowej stawu śródstopno-paliczkowego. Kaletka to woreczek zawierający płyn tkankowy. Położona jest między skórą, a kością - zmniejsza tarcie. Ciągłe podrażnianie skóry sprawia, że w kaletce pojawia się stan zapalny i nadmiernie wypełnia się ona płynem. Mamy wówczas do czynienia z jej ostrym i bolesnym zapaleniem.
Związek z meridianami
Haluksy rozwijają się na meridianie śledziony/trzustki i receptorze tarczycy.
Przyczyną opuchniętych i bolesnych stawów jest często ich zapalenie (dna moczanowa). Przewlekła choroba może doprowadzić do dwformacji i unieruchomić człowieka.
Zapalenie stawów niszczy chrząstkę i uszkadza kości. Chrząstka mineralizuje się, staw zaczyna boleć i puchnie, mięśnie, które poruszają stawami nie są w stanie funkcjonować i ulegają osłabieniu. Najczęściej występują dwa rodzaje zapalenia - zapalenie kości i stawów, które jest chorobą zwyrodnieniową atakującą chrząstkę wokół nasad kości, oraz zapalenie reumatoidalne, czyli przewlekłe zapalenie stawów, które jest chorobą postępującą i prowadzi do zniedołężnienia. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy palucha, a wywołuje ją nadmiar kwasu moczowego we krwi
Związek z meridianami
Układ szkieletowy czyli kości, tworzą zbite tkanki łączne, które wraz z paznokciami i zębami w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej wiążą się z elementem wody. Osłabione chi w elemencie wody i jego meridianach - pęcherza i nerki - może przejawić się jako słabe kości, a także inne choroby kości i stawów. Wewnętrzny odcinek meridianu nerki przebiega przez przytarczyce co jasno wskazuje na związek ze zbitymi tkankami łącznymi. Wiele tych chorób ma źródło w wysokim poziomie kwasów, a element zieli kontrolujący równowagę kwasowo zasadową panuje lub nie nad elementem wody.
Palce młotkowate - ta choroba nierzadko towarzyszy haluksom, ponieważ jest to dolegliwość najczęściej dotykająca drugi palec u nogi. Jest ona rezultatem nierównowagi mięśniowej, powodującej przykurcz zgięciowy bliższych i dalszych stawów międzypaliczkowych, przez co palec unosi się nad pozostałe. Stawy mogą zesztywnieć na stałe.
Związek z meridianami
Choroba ta dotyka zwykle drugi i trzeci palec u nogi, co wiąże ją meridianem żołądka. Jednakże ścięgna i więzadła mogą stać się krótsze w każdym palcu, co powoduje jego zgięcie. Element drewna kontroluje siłę lub słabość ścięgien, więzadeł i mięśni, reprezentuje on także jakość przyjmowanego pokarmu i panuje lub nie nad równowagą kwasowo-zasadową, jak też poziomem cukru we krwi.
Sztywny palec - kiedy paluch zrasta się z kością śródstopia wywołuje nienaturalną sztywność. Palec traci elastyczność, a to utrudnia poruszanie się.
Związek z meridianami
Dna moczanowa, choroba związana z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego, zwykle atakuje paluch, TCM wiąże ją z meridianem wątroby. To samo dotyczy sztywnego palucha.
*
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz