środa, 5 sierpnia 2020

Choroby skóry stóp cz. II

Jakie choroby najczęściej atakują pięty i palce u stóp?





Choroby pięty

Pięta dźwiga ciężar ciała w czasie chodzenia, podlega więc dużemu obciążeniu. Kość piętowa to największa kość w stopie, ochraniana warstwą tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak pięty mogą także dotknąć pewne choroby.

Modzel pięty - tworzy się, kiedy skóra wokół krawędzi stopy chroniąca ją przed uciskiem i tarciem staje się grubsza niż zwykle.

Pęknięcia pięty - mogą być rezultatem nadmiernego jej wysuszenia z powodów noszenia niedopasowanych butów lub chodzenia boso po szorstkim podłożu. Jeśli pęknięcia są głębokie może dojść do krwawienia i zakażenia.

Ostroga piętowa - to stożkowata narośl na spodzie kości piętowej, która może wywoływać ból podczas stania. Ludzie z nadwagą często cierpią na tą dolegliwość. Jest to rezultat przerwania więzadła podłużnego, które krwawi, wytwarzając włóknistą tkankę, ulegającą ostatecznie zwapnieniu. Ostrogi piętowe mogą być bolesne i wywoływać stan zapalny.
To wyrośl związana ze zbitymi tkankami łącznymi, którymi rządzi element wody i jego meridiany - pęcherza i nerki.

Choroby paznokci palców u stóp

Wrastający paznokieć jest to często spotykana i bolesna choroba. Zwykle występuje na paluchu, kiedy bok paznokcia przebija się przez skórę wokół niego i wrasta w nią. Dolegliwość tą można wywołać nieprawidłowe obcinanie paznokci - za krótko lub ścinanie boków.

Zewnętrzna strona paznokcia odnosi się do meridianu śledziony/trzustki, a wewnętrzna do meridianu wątroby. Warto zauważyć, że cierpią na tę chorobę często zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Prawdopodobnie wynika to z tego, że i jedni i drudzy mają niedobory pokarmowe będące wynikiem niewłaściwego stylu życia.

Zgrubienie paznokcia
występuje kiedy jego wzrost ulega zakłóceniu. Do tego z kolei dochodzi wtedy, kiedy paznokieć uległ urazowi lub jeśli ciągle ociera się o but. Paznokieć robi się wówczas bardzo twardy i trudno go obciąć. Kiedy rośnie, często zakręca nad krawędzią palca tworząc "barani róg", co szpeci i jest niewygodne. Na tę dolegliwość cierpi wielu starszych ludzi.


Infekcja grzybicza zwana grzybicą paznokci w ostrych przypadkach prowadzi do ich usunięcia. Grzybica przenika paznokieć i sprawia że się pogrubia, wysusza, matowieje, łuszczy i pokrywa pręgami. Często staje się szary, żółty lub brązowy, albo cały , albo jedynie w tym miejscu, gdzie rozwinęła się grzybica. Bezwzględnie należy zwrócić się do lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Domowe kosmetyki do stóp cz.2. peelingi i kremy

 Jak zadbać o nasze stopy latem. Poznaj domowe sposoby na peelingi do stóp i domowe kremy odżywiający i nawilżający.