środa, 23 stycznia 2019

Bez zdrowych stóp daleko nie zajdziesz - czyli o masażykach dziecięcych

Gdy chorują stopy, choruje ciało. Gdy choruje ciało choruje duch. Dbając o stopy swoje i swoich bliskich od najmłodszych lat przekazujemy coś więcej niż tylko zdrowie i dobre nawyki. Przekazujemy styl życia i filozofię istnienia dzień po dniu.

Pierwszym masażem dziecka jest zwykły dotyk od najważniejszej w jego życiu osoby - czyli Matki. Każde jej przytulenie, głaskanie, kołysanie jest dla dziecka bodźcem, który informuje go i uczy świata jednocześnie chroniąc i dając bezpieczeństwo.
Bliskość matki jest dla dziecka podstawą do właściwego rozwoju nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim emocjonalnego, a z czasem społecznego. To Mama jest pierwszym połączeniem dla dziecka ze światem i pierwszym nauczycielem. Brak kontaktu z matką na jakimkolwiek poziomie (fizycznym, emocjonalnym) upośledza dziecko w sposób, który nie zawsze jest zauważalny od razu, ale czasem dopiero po latach.

Już starożytne kultury np. w Indiach, Chinach stosowały pewne podstawowe formy masażu dzieci, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie, od matek córkom. Masaże te zostały przyswojone przez europejskie i amerykańskie kultury i wprowadzone stopniowo do zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych.



Masaże dzieci mogą mieć bardzo szeroki charakter zastosowania:

- leczniczy - łączy on techniki fizjoterapeutyczne, których zastosowanie pozwala dziecku lepiej się rozwijać
- terapeutyczny - pomaga dziecku pokonywać trudności na kilku poziomach - fizycznym, emocjonalnym, a nawet duchowym
- relaksacyjny i uspakajający - często stosowany przed zaśnięciem, przed lub po trudnym emocjonalnie wydarzeniu dla dziecka np. wizyty u dentysty
- pielęgnacyjny - związany głównie z kąpielą
- rozwojowo-zabawowy - kiedy elementy dotyku i masażu połączone jest z przekazywaniem wiedzy, jest również formą zabawy z dzieckiem z wykorzystaniem muzyki, śpiewu, tańca i innych ekspresji artystycznych

Masaże przeznaczone są dla wszystkich dzieci od niemal pierwszych chwil narodzin, jednak pod warunkiem, że chcą one przyjąć takie doświadczenie. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wieku dziecka, ale także od potrzeby dziecka. To ono decyduje o czasie jego trwania. Wyjątek stanowią masaże refleksologiczne, o czasie ich trwania decyduje terapeuta. Pozostałe można modyfikować i dostosowywać do potrzeb dziecka.

W czasie zabiegów warto skorzystać z dodatkowych bodźców w formie muzyki, przyrządów do masażu - np. miękkich, kolczastych piłeczek, jeździków, szmatek, chusteczek, waty itp., w zależności od preferencji dziecka.

Najpopularniejsze metody masażu dzieci obecnie:

Dotyk Motyla - technika opracowana w latach 50-tych XX wieku przez dr Evę Reich - córkę Wilhelma Reicha, współpracownika Zygmunta Freuda.
Masaż ten poprzez niezwykle subtelny dotyk pozwala uwolnić zablokowaną w ludzkim ciele energię, a tym samym łagodzi stresy, rozpuszcza napięcia, uzdrawia traumy, ułatwia nawiązanie i pogłębienie więzi między dziećmi a rodzicami.




Masaż Shantala - został rozpowszechniony w Europie przez francuskiego ginekologa - Frederica Leboyera. W czasie jednej ze swoich podróży w 1976 roku do Kalkuty, spotkał biedną kobietę Shantalę, która miała sparaliżowane nogi, ale wykonywała masaże niemowlętom. Dzięki nim dzieci bardzo dobrze się rozwijały mimo niesprzyjających warunków żywieniowych i mieszkalnych.
Leboyer po powrocie rozpowszechnił masaż w Europie i nazwał go imieniem owej indyjskiej kobiety, na jej cześć.
Masaż ten oddziałuje na każdy układ w ciele dziecka, stymuluje go, aby pracował właściwie, dzięki temu dziecko może harmonijnie, spokojnie rozwijać się. Jednocześnie w czasie masażu relacja dziecka, matki pogłębia się wyzwalając duże pokłady bezpieczeństwa tak potrzebne obojgu do prawidłowego funkcjonowania.

Refleksologia stóp -  technika masowania stóp była znana już 5000 lat temu w Chinach, ale wiedza ta nie była upowszechniana poza pewne kręgi kulturowe. Współcześnie refleksoterapia rozwija się od przełomu XIX i XX wieku kiedy zaczęły powstawać teorie stref zenowych itp. Po II wojnie światowej Eunice Ingham została nazwana Matką Refleksologii. Jej książki są znane na całym świecie. Na podstawie jej odkryć i wiedzy powstają pokrewne terapie min. Lone Sorensen, terapie metamorficzne itp.
Zabiegi refleksologiczne w przypadku dzieci są krótkie, bowiem regeneracja u nich następuje znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Jedne z najczęstszych dolegliwości dziecięcych poddawanych leczeniu to: spazmy odźwiernika, kolki, zaparcia, wzdęcia, utrudnione ząbkowanie, obniżona odporność, nadaktywność, nadpobudliwość, błonica krtani (krup).

Wierszyki masażyki -  technika opracowana przez Martę Bogdanowicz twórczynię Metody Dobrego Startu dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z trudnościami w procesie uczenia się. To forma terapii i zabawy słowno-muzycznej z wykorzystaniem dotyku - masażu. To element terapii psychomotorycznej ułatwiającej rozwijanie się dzieciom poprzez zabawę wykorzystującą różne zmysły dziecka.
Wierszyki można dopasowywać do czasu i miejsca ich wykonywania. Mają działanie zarówno pobudzające (przez nauką) jak i uspokajające (przed snem).


Arteterapia - metoda ekspresji twórczej wykorzystująca np. różne części ciała m.in do malowania: malowanie 10 palcami, stopami, odbijanie kształtów dłoni, stóp na papierze, malowanie dłoni, stóp i zabawa w teatr paluszkowy. To forma terapii sztuką i poprzez sztukę, wyzwalanie emocji stłumionych, zablokowanych, utrudniający prawidłowy rozwój dziecka

W czasie zabiegów należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które boją się dotyku. Są wycofane. Może to świadczyć o poważnych traumach, przeżyciach, z którymi dziecko nie poradziło sobie. W takiej sytuacji należy nawiązywać stopniowy delikatny dotyk w czasie zabawy, kąpieli, oswajać dziecko, dopiero później zwiększać częstotliwość i siłę dotyku.

Lekarz przyszłości nie będzie przepisywał leków, ale zabiegał o to, aby jego pacjenci dbali o swoje ciało, właściwie się odżywiali i wiedzieli, co wywołuje choroby - powiedział Tomasz Edison.

Każdy z nas może być lekarzem przyszłości już w chwili gdy pokażemy dzieciom jak dbać o swoje ciała poprzez dobry dotyk masażu, uwalniający napięcia fizyczne i emocjonalne.

Aby mogły kroczyć przez życie długo i szczęśliwie... i tam gdzie chcą.

wpis powstał na podstawie:
"Masaż dotyk motyla" Richard C. Overly
"Refleksologia" Inge Doughans
"Podręcznik refleksoterapii stóp" Hanne Marquardt







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Domowe kosmetyki do stóp cz.2. peelingi i kremy

 Jak zadbać o nasze stopy latem. Poznaj domowe sposoby na peelingi do stóp i domowe kremy odżywiający i nawilżający.